Fédération Cynologique Internationale Secrétariat Général : 13, Place Albert I - B-6530 THUIN FCI Standard Nr. 253 / 1998.05.11 6 / D
MOPSZ (Pug)
FCI Standard Nr. 253/1998. 05. 11. FCI besorolás: IX-es fajtacsoport
Szekció: 11 Társasági és kísérőkutyák Kistermetű dog típusú kutyák Munkavizsga nélkül
Eredete sokat vitatott és több ország is szívesen vallja saját fajtájának, ennek ellenére a hivatalosan elismert ország: Kína. Pártfogója és a standard kidolgozója: Nagy Britannia.
Általános megjelenés:
Kifejezetten kvadratikus, zömök, erős testfelépítésű „Multum in Parvo” (= nagy tömörség kicsi térben), ami a tömör, arányos testet jelenti kiegyensúlyozott arányokkal és feszes izomzattal. Itt fontos megjegyezni, hogy a szukák és kanok felépítésében a másodlagos nemi jelleg igen határozottan és hangsúlyozottan jelenik meg!
Viselkedés / Jellem (Wesen)
Igen sármos, méltóságteljes és intelligens. Kiegyensúlyozott, vidám és élénk. Megjegyzés: Ez rendkívül fontos követelménye a fajtának, értékelésnél fontos hangsúlyt kap.
Fej:
Nagy, kerek, de nem almafej.
Koponya:
Agykoponya: A koponya mélyedés nélküli. A redők tisztán elhatároltak. Megjegyzés: A homlokredők legyenek minél mélyebbek és lehetőség szerint szimmetrikusak. Ugyancsak kívánatos az ún. fekete „diamond” megléte.
Arcorri rész: Fang: Rövid, tompa, kvadratikus, nem felfelé ívelt. Megjegyzés: Jól párnázott és kitöltött legyen! Itt kell hangsúlyozni a rendkívül fontos és kívánatos fekete maszkot, melynek a szem feletti részig kell húzódnia és a mindig fekete orrtükröt! A leírás nem követeli meg ill. nem tér ki a kifejezetten tág orr-nyílásokra, amelyet azonban a szabad levegővétel és az élénkség feltétlenül megkövetel.
Fogazat: Nagyon enyhe előreharapás. A keresztharapás, a látható nyelv és fogak egyáltalán nem kívánatosak. Az állkapocs széles, melyben a metszőfogak majdnem egyenes vonalat alkotnak. Megjegyzés: Az állkapocs egyenes, egyik irányban sem mutathat lejtős ívet!
Szemek: Sötét, nagyon nagy és gömbölyű, gyengéden aggódó tekintet, mely ragyogó és izgalmi állapotban tűzzel teli. Megjegyzés: A nagyon nagy és gömbölyű leírás a szem formájára vonatkozik, a túlzottan kidülledő szemek egészségügyi okok miatt hibának minősülnek!
Fülek: Rózsafül: Vékony, kicsi, mely oldalra és hátragyűrt, de a fülkagylók látszanak. Gombfül: A fülbőr előreesik, a fülhegy szorosan simul a koponyához úgy, hogy a fül belső fele nem látható és a fülhegyek a szemek felé mutatnak. A bírálat során a gombfület kell előnyben részesíteni. Megjegyzés: Sajnos külföldi mintára divat lett ragasztással és egyéb módszerekkel elfogadottsága mellett is a rózsafülek korrigálása, holott ismert a fülek nagysága, hossza, megtörtsége magasan örökölhető mennyiségi tulajdonság. A fül mindig fekete, erre a standard a színek tárgyalásánál is kitér.
Nyak:
Enyhén ívelt, vastag, megfelelő hosszúságú, a fejet büszkén hordja.
Törzs:
Rövid és zömök.
Hát:
Egyenes, nem felfelé ívelt, nem laza. Megjegyzés: A mopszok – különösen a kanok – többségében ún. későn érő fajta, ezért az 1-2 éves kor közötti ívelt vagy laza hát nem mindig jelent végleges hibát, sok esetben az izomzat fejlődésével és megfelelő mozgatással kialakulhat a korrekt „felső vonal”.
Mellkas:
Széles, a bordák jól hátra illesztettek.
Farok:
A farok postakürt alakú. Magasan tűzött, olyan szorosan, ahogy csak lehet, a farra kunkorodó. Kétszeresen kunkorodó farok különösen kívánatos. Megjegyzés: A farok tőben mindig vastag, majd fokozatosan vékonyodik a vége felé.
Végtagok:
Mellső végtagok: A mellső lábak erőteljesek, mérsékelten hosszúak és jól a test alá állítottak. Megjegyzés: A mellső lábak soha nem lehetnek íveltek!
Lapocka: Ferdén illesztett.
Hátulsó végtagok: Erőteljesek, mérsékelten hosszúak és jól a test alá állítottak. Hátulról nézve egyenesek és párhuzamosak.
Térdizület: Jól szögelt. Megjegyzés: A hátulsó végtagok szögelése igen fontos a mozgás szempontjából, így a meredek szögelés nem megengedett!
Mancsok: Sem nyúlmancs, sem macskamancs. Egymástól elkülönült ujjak, fekete körmök. Megjegyzés: Az ún. megnyúlt mancsok laza lábtővel és lábközéppel hibának minősülnek. A fekete körmök a fekete egyedeknél alapkövetelmény, minden egyéb színváltozatnál tolerálható. Itt kell megemlíteni, hogy minden ún. természetes nyílásnál (pl. végbél) különösen kívánatos a sötét pigmentáció.
Mozgás:
Elölről nézve a mopsz lábai fel- és lefelé mozognak, a lábak jól a vállak alatt illesztettek. A mancsok egyenesen előre nyúlnak, sem befelé, sem kifelé nem fordulhatnak. A hátulsó végtagok mozgása szintén szabályos. A mellső lába előre jól kinyúlnak a hátulsók a térdízület szabad akciójával mozognak. Az enyhén guruló hátulsó rész jellemző erre a mozgásra. Megjegyzés: A standard megfogalmazása a térdízület szabad akciójáról nem tévesztendő össze a gyenge, puha, igen laza csánkokkal.
Szőrtakaró:
Szőr: Finom, sima, rövid és fényes. Nem kemény, nem gyapjas. Megjegyzés: Erős vedléskor (pl. a szoptatási időszak után) a szőr durva és érdes tapintásúvá válik, ilyenkor lehetőleg ne nevezzük kutyánkat kiállításra!
Szín: Ezüst, barack, őzszín vagy fekete. Ezek a színek legyenek tiszták, hogy a szín az „angolna csíktól” (a tarkótól a faroktőig húzódó fekete csík) és a maszktól jól elhatárolódjon. Valamennyi jegy, maszk, fül, pofafolt, homlokfolt (csillag) és angolnacsík olyan fekete legyen, amilyen csak lehet. Megjegyzés: A világos, ún. beige szín (francia szó, fordítása: homokszín, szürkésvöröses, sárga) nagyon sok árnyalatban fordul elő, ezek mindegyike egyformán kedvelt. A silver ill. szürke színnel kevesebbet találkozunk, kevésbé elterjedt és kedvelt. A fekete színváltozat egyre népszerűbb Magyarországon, de a világ nagy kiállításain felvezetett mopszok összlétszámának csak kb. 15-20%-át teszik ki. A fekete színváltozat tenyésztése lényegesen nehezebb, gyakran jelennek meg kevésbé típusos fejű és gyenge csontozatú egyedek és a fekete szín kívánalmainál is kevesebb a tűrési határ (minden testrészen egyöntetű, fényes szőrzet az elvárás, semmilyen vöröses vagy egyéb elszíneződés sem megengedett, kivéve egy kis fehér mellfolt). A különféle színű egyedek párosítása komoly genetikai ismereteket igényel.
Súly:
Ideális súly: 6,3-8,1 kg. Megjegyzés: A standardban foglaltakat – mint más egyéb követelményt – kissé „túlhaladta” az élet, hiszen a típusos mopsz átlagsúlya a 10 kg körül mozog. Világszerte elvárás és tenyésztési cél az egészséges, jól mozgó, jól lélegző egyedek tenyésztése és ez nem kis feladat elé állítja a fajta megszállottjait, hiszen ezen követelmények mellett is meg kell őrizni az e fajtára jellemző, különleges küllemi adottságokat.
Egy kis segítség a standard gyakorlati alkalmazásához:
Az „A” jelű kutya: Ez a jól felépített kutya nem szögletes és nem is vaskos. Rövid lábú és hosszú hátú. Ebben a két pontban és a lazán, kissé nyitottan hordott farkával eltér az ideálistól. Ennek ellenére fajtájának eléggé tipikus képviselője.
A „B” jelű kutya: Ez a kutya nem képviseli a fajta jellemzőit. A lábai a mopszra nem jellemzően túl hosszúak. A fülei annak ellenére, hogy gombformájúak, egyértelműen terrieresek. A fej formája, az agykoponya és az arcorri rész aarénya jó, azonban a harmóniát megtöri a túl nagy kidülledő szem.
A „C” jelű kutya: Ez a kutya legalább 3 eltérést mutat az ideálistól. Ezek a fülek, a farok tartás és az orr-ránc. A kutyának rózsafülei vannak, ami nem feltétlenül hiba, de optikailag kisebbíti a fejet. A farok tűzése magas, tehát jó és szabályosan tekeredik, azonban az elhelyezkedése kissé jobban a háton van a kívánatosnál. A homlok- és orr-ráncok találkozási pontjukon elválnak egymástól, ami ugyan nem értékelhető egyértelmű hibának, de ideálisnak sem mondható.
A „D” jelű kutya: A kutya feje típusos, tetszetős és szabályosan gyűrűzik a farok is. Ezzel véget is értek a jó tulajdonságai. Hiba a laza könyöktartás, ráadásul íveltek a mellső végtagok. A hátulsó végtagok túlméretezettek és gyengék a térdízületek. Laza a hát és az angolna vonal helyett egy nyeregszerű sötét elszíneződés látható.
Az „E” jelű kutya: Szembetűnő a keskeny, gyenge pofarész, az alacsonyan elhelyezkedő fülek és a szem alatti teltség hiánya. A mancsok laposak és a csánk sarló formájú.
Az „F” jelű kutya: Ennek a túlzottan erős, rövid nyakú kannak a felfelé irányuló pofarésze a bulldoggal mutat hasonlóságot, ami nagyon nem kívánatos. A kutya súlya is túllépi a megengedett tűréshatárt, legalább 15 kg a valószínű súlya.
A „G” jelű kutya: Ez a kutya kitűnő fej- és testarányokkal rendelkezik. Fekete a maszk, sötétek a fülek, korrekt a farok tartás, kitűnőek a végtagszögellései és korrekt a csontozata. Ez a típusos mopsz.
A „H” jelű kutya: Ez a kutya nem sok hasonlóságot mutat a mopsszal. Nincs ráncképződés a fején, túl nagyok a fülei, hosszú a pofarész és szinte teljesen maszk nélküli. Hosszú a törzs, hosszú és emelkedő az ágyékrész, mélyen tűzött és vékony a farok és rendkívül vékony, „finom” csontozatú.
HIBÁK: Minden eltérés a megengedettől hibának tekintendő és a hiba nagyságának megfelelően kell értékelni.
M.J. : A kanoknak két jól fejlett herével kell rendelkezniük, melyek a herezacskóban helyezkednek el.
Az anyagot külföldi szakirodalom segítségével összeállította:
Bánhidi Pálné Nemzetközi küllembíró
Fajtagondozó klub: Ázsiai és Törpekutya klub
(A dőlt betűs részek az összeállító megjegyzései)
Forrás: A Kutya 2006/június
|